|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

ربات‌هاي خبرنگار؛ تهديد يا فرصت براي آينده حرفه‌ خبرنگاري؟!magiran.com: ربات‌هاي خبرنگار؛ تهديد يا فرصت براي آينده حرفه‌ خبرنگاري؟!
 
 

 ايسنا 27/10/96
محققان دانشگاهي در يك تحقيق جديد بررسي كردند؛
ربات‌هاي خبرنگار؛ تهديد يا فرصت براي آينده حرفه‌ خبرنگاري؟!

روزنامه‌نگاران و خبرنگاران آماده باشند تا در آينده نزديك با ورود ربات‌هاي خبرنگار در اتاق‌هاي خبر، شغل خود را از دست بدهند!
    به گزارش خبرنگار ايسنا، شايد اين جمله بالا اولين فكري باشد كه پس از مطرح شدن بحث ربات‌هاي خبرنگار،‌ به ذهن بسياري از اهالي رسانه خطور كند، در صورتي كه اين اتفاق نه تنها تا چند سال آينده رُخ نخواهد داد، بلكه اساساً ربات‌ها تهديدي براي اهالي رسانه خصوصاً خبرنگاران و روزنامه‌نگاران نخواهند بود و آن‌ها خواهند آمد تا شرايط كاري را براي اين دسته از افراد راحت و آسان‌ كنند.
    "چيستي ربات‌هاي خبرنگار و بررسي نقش آن‌ها در آينده حرفه‌ي خبرنگاري و تاثير آن بر عملكرد خبري رسانه‌ها" موضوع پايان‌نامه صادق كرميان دانشجوي كارشناسي ارشد علوم ارتباطات است كه با راهنمايي دكتر سيدوحيد عقيلي و مشاوره دكتر محمدرضا رسولي در دانشكده علوم ارتباطات و مطالعه رسانه دانشگاه آزاد واحد تهران مركز مورد دفاع قرار گرفت.
    در پيشگفتار اين پژوهش كه به گواه "پيشينه پژوهش" پژوهشگاه علوم و فناوري ايران (ايرانداك)، گفته مي‌شود تاكنون در ايران هيچ‌گونه نمونه مشابهي نداشته است و براي نخستين بار در دانشكده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد واحد تهران مركز مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته، آمده است: "شرايط كنوني جهان به گونه‌اي است كه تغييرات با آهنگي پرشتاب در حال رُخ دادن هستند. تغييرات فناوري و به دنبال آن تغيير در ديگر جنبه‌هاي زندگي و همچنين افزايش روزافزون وابستگي انسان به تكنولوژي و فناوري، لزوم درك بهتر از تغييرات و آينده را براي دولت‌ها،‌ كسب و كارها،‌ سازمان‌ها و خصوصاً مردم ايجاب مي‌كند.
    هر چند در اين ميان آينده اساساً داراي عدم قطعيت است،‌ با اين همه آثار و رگه‌هايي از اطلاعات و واقعيت‌ها كه ريشه در گذشته و اكنون دارند، مي‌توانند رهنمون ما به آينده باشند."
    پژوهشگر در اين پايان‌نامه با طرح سوالاتي در دامنه فرصت‌ها و تهديدهايي كه پيدايش ربات‌هاي خبرنگار مي‌تواند در عرصه‌هاي مختلف يك رسانه ايجاد كند، به پاسخ‌هايي رسيده است كه اين راه حل‌ها، راه را براي ادامه پژوهش‌هاي كامل‌تر هموار مي‌كند؛ از جمله اين پرسش‌ها مي‌توان به "ربات خبرنگار چيست و در چه مرحله‌اي از فناوري‌هاي نوظهور قرار دارد؟"؛ "از آنجا كه با پيدايش و ظهور تكنولوژي ربات‌ها، آينده بشر دستخوش تغييرات بزرگي خواهد شد، آيا مي‌توان گفت كه در جهاني كه آبستن يك انقلاب بزرگ است، تكنولوژي بر انسان مسلط خواهد شد؟"؛ "تكنولوژي IOT چگونه در خدمت انسان خواهد بود و فرضيه ارتباط ربات‌ها با انسان و همچنين ارتباط آنها با يكديگر چگونه محقق خواهد شد؟"؛ "مواجهه رهبران رسانه‌هاي آينده با تغييرات تكنولوژيكي چگونه بايد باشد و مديران رسانه‌ها رويكردهاي اتاق خبر را چگونه مي‌توانند به نفع رسانه خود و ابزارهاي جديد ارتباطي تغيير دهند؟"؛ "در حوزه هوش مصنوعي چه اتفاقي در حال رخ دادن است و آيا روزي فراخواهد رسيد كه تكنولوژي هوش مصنوعي آينده اتاق‌هاي خبر را تحت الشعاع خود قرار دهد؟"؛ "در دوره چهارمين انقلاب صنعتي، چه آينده‌اي را مي‌توان براي مشاغل روزنامه‌نگاري و خبرنگاري متصور بود و با پيدايش و ظهور ربات‌هاي خبرنگار، آيا عصر سلطه انسان بر رسانه‌ها به پايان خواهد رسيد؟" و ... اشاره كرد.
    در اين پژوهش با اشاره به اين موضوع كه در آينده نزديك، بشر ديگر به تنهايي قادر به تامين حجم زياد اخبار و اطلاعات روزانه‌اي كه براي مردم سراسر جهان توليد مي‌شوند، نخواهد بود، تاكيد شده است: "در دهه‌هاي اخير، رسانه‌هاي ارتباط جمعي با توجه به پيشرفت‌هايي كه در عرصه فناوري رُخ داده است به يكي از تاثيرگذارترين امور زندگي انسان تبديل شده‌اند و اساساً امروزه زندگي روزمره ما به شكل تنگاتنگي با رسانه‌ها و پيام‌هاي آن‌ها گره خورده است و اين در حالي است كه با توجه به گستردگي اطلاعات و اخبار و همچنين دشواري‌هاي تهيه و توليد اين اخبار در آينده نزديك، بشر ديگر به تنهايي قادر به تامين اين حجم از اخبار نيست و با توجه به پيشرفت‌هايي كه در عرصه توليد ربات‌ها صورت گرفته است، اين پيش‌بيني بسيار محتمل خواهد بود كه اين ابزارهاي ساخت دست بشر بتوانند در عرصه رسانه و حوزه توليد خبر به كمك انسان‌ها آمده و رسانه‌هاي ارتباط جمعي را با انقلاب بزرگي مواجه كنند."
    همچنين در بخش ديگري از اين پژوهش با تاكيد بر اينكه يكي از چالش‌هاي پيش روي شغل خبرنگاري، توليد اخبار در كمترين زمان ممكن با بيشترين دقت است و ربات‌هاي خبرنگار در اتاق‌هاي خبر حضور خواهند يافت تا اين مشكل را براي خبرنگاران و روزنامه‌نگاران كم كنند، آمده است: "واقعيت اين است كه در كنار تمام خطراتي كه يك خبرنگار را در تهيه برخي اخبار تهديد مي‌كند، وجود دقت و سرعت در تهيه اخبار، همواره يكي از چالش‌هاي پيش روي اين شغل سخت به حساب آمده است، چرا كه دقت و سرعت دو مولفه‌اي هستند كه هيچ گاه در كنار هم و در يك راستا قرار نمي‌گيرند. از همين رو از آنجا كه بشر همواره به دنبال آن بوده است تا كارها و مشاغل سخت و پردردسر و البته دقيق را به ربات‌ها واگذار كند؛ در اين عرصه نيز مطمئناً به دنبال راهي خواهد بود و البته هست تا مقداري از اين بار مسئوليت را بر عهده ربات‌ها قرار دهد".
    در اين پايان‌نامه كه با توجه به نبود تحقيقات داخلي در خصوص موضوع تحقيق و همچنين تازگي و جديد بودن سوژه پژوهش و عدم اطلاع صاحب‌نظران داخلي، به روش اكتشافي و بر پايه مطالعات اسنادي انجام شده است همچنين به اين پرسش پاسخ داده شده كه آيا يك ربات خبرنگار روزي برنده "جايزه پوليتزر" ( معتبرترين جايزه روزنامه‌نگاري در آمريكا كه هر ساله (از سال ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه كلمبيا به روزنامه‌نگاران اعطا مي‌شود)، خواهد شد؟ بر اساس نتايج ارائه شده در اين پژوهش، ماشين‌ها و ربات‌هاي خبرنگار، با كمك هوش مصنوعي مي‌توانند گزارش‌هاي خواندني، نسخه‌هاي سيال و گزارش‌هاي با سير تكراري را سريع‌تر از بيشتر روزنامه‌نگاران بنويسند.
    در اين پژوهش حتي به مرزهاي اخلاقي و قانوني ربات‌هاي خبرنگار و چگونگي حضور آن‌ها در اتاق‌هاي خبر نيز اشاره شده است.
    در اين پايان‌نامه پژوهشگر در جمع‌بندي تحقيق خود آورده است: "قريب به اتفاق بسياري از محققان كه نتايج مطالعات و آخرين تحقيقات آن‌ها در اين پايان‌نامه آمده است،‌ بر اين نكته اتفاق نظر دارند كه ورود ربات‌ها به عرصه سازمان‌هاي خبري و رسانه‌اي موجب خواهد شد تا فرصت‌هاي طلايي در كسب و كار ايجاد شود كه اين فرصت‌ها به دنبال خود مي‌تواند تهديدهايي را نيز به دنبال داشته باشد. البته صاحب‌نظران عرصه فناوري و خبر بر اين نكته تاكيد ويژه دارند و آن اين است كه ربات‌ها هر چند قطعا در آينده نزديك به صورت حداقل نرم‌افزاري در اتاق‌هاي خبر و سالن‌هاي تحريريه حضور پررنگي خواهند داشت، اما اين به معني پايان دوره روزنامه‌نگاران و خبرنگاران انساني نخواهد بود. آن‌ها در واقع تا زماني‌كه پيشرفت‌هاي هوش مصنوعي فراتر از تصورات و تخيل امروز ما نرفته است، نمي‌توانند به تنهايي و بدون حضور انسان‌ها در حيطه خبر حرف آخر را بزنند، چرا كه هنوز برخي از ويژگي‌هاي انسان براي هوش مصنوعي غير قابل دسترسي است.
     

View: 2017 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/96102614329/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه برنامه ريزي فضايي (جغرافيا)
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است